ÚjraPohár és vízipisztoly a nyerő

Lead kép
Lead szöveg
„A SZIN-en jelenleg 14x3 db kihelyezett szelektív gyűjtőpont, valamint 10 üveggyűjtő edény, ezen kívül egy InfóPontként is működő Hulladék CserePont üzemel” – mondta el ""Csobay Krisztina"", a szervezet titkára.

„A SZIN-en jelenleg 14x3 db kihelyezett szelektív gyűjtőpont (papír, műanyag, alumínium), valamint 10 üveggyűjtő edény, ezen kívül egy InfóPontként is működő Hulladék CserePont üzemel” – mondta el Csobay Krisztina, a szervezet titkára. A Hulladék CserePont évek óta jelen van a fesztiválon, így az emberek nagy része már tájékozott, visszatérő aktivista, aki ismeri a rendszert, és önmagától jelentkezik a CserePonton saját hasznoshulladék-gyűjtő sárga zsákért.

''Miről is szól a rendszer?''

Ha fesztiválozóként ellátogatunk a Zöldövezet sátrához, és kérünk egy sárga szemeteszsákot, majd ezt a zsákot szelektíven gyűjtött hulladékkal (alumínium vagy pet palack) visszavisszük a sátorban ülő önkéntesekhez, nemcsak büszkék lehetünk magunkra, hogy szabadidőnkben kicsit segítettünk az amúgy is nagy hulladékkal járó fesztivál környezetterhelésén, hanem apró ajándékokat kaphatunk munkánkért cserébe. Lehet kérni “zöld” kitűzőt, lufit, törölközőt, pólót, karkötőt, de a melegre való tekintettel legnépszerűbb a zöld színű vízipisztoly volt Szegeden.

A szelektív gyűjtést ''10 önkéntes'' is segíti, akik napközben ürítik a megtelt gyűjtőket, gyűjtik a hasznos hulladékot a koncertek után és a sörpadoknál, illetve népszerűsítik a szelektív „életérzést”. Az önkéntesek szerint munkájukat leginkább a délutáni, kora esti órákban segítik a fesztiválozók, akik ilyenkor aktívak és keresik az alternatív programokat. A résztvevők számára is nyitott a lehetőség: akár mi is megrohamozhatjuk a koncertek után maradt, hulladékkal teleszórt területeket, de az is megoldás, ha legalább saját sátrunk környékén rendet tartunk és a fesztiválidő alatt külön gyűjtjük, amit tudunk.

''Érdekes tények''et is megtudtunk a szakértőktől. Az értékes hulladékot például újrahasznosítják, így lehet, hogy az általunk gyűjtött műanyag palackokból később pulóver, csomagolóanyag vagy vállfa lesz. Az is megdöbbentő, hogy a szintén a Zöldövezet Társulás kezdeményezéseként ismert ÚjraPohár-akció az elmúlt évek alatt milyen népszerűvé vált a fesztiválozók körében: Csobay Krisztina elmondta, a SZIN-t is támogató Borsodi Sörgyárak például saját logózott, mosható poharakat gyártatott le. A poharat a fesztivál végén visszaadhatják a fesztiválozók, az így visszaérkező poharak elmoshatók és később újra használhatók. Az sem baj, ha megtartjuk a poharat, hiszen így a vízipisztoly mellett még egy szuvenír emlékeztet majd bennünket arra, hogy igenis lehet környezettudatosan fesztiválozni. És ki tudja, talán jövőre is jó szolgálatot tesz majd a pohár…

//Sípos Mária//